Almanya paket tur pazarında eylül ayı sürprizi 1

Almanya paket tur pazarı eylül ayında güçlü bir büyüme gösterdi. Eylül ayında en fazla büyüme gösteren destinasyon İzmir olurken, Antalya’nın da önemli bir artış kaydettiği görülüyor.

Almanya’da eylül ayı, paket tur pazarı açısından hareketli geçti. Türkiye, Mısır ve Yunanistan’ın çift haneli büyüme kaydettiği Almanya’da, İspanya ise görece daha iyi bir talep aldı.

Almanya paket tur pazarı yüzde 8 büyüdü

Alman iş ve turizm dergisi fvw’nun Amadeus’tan aktardığı verilere göre, Almanya paket tur pazarında en çok talep gören ilk 10 destinasyondan 8’inde büyüme sağlandı. Bu ayda online ve klasik acenteler tarafından yapılan paket tur satışları, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,1 büyüme gösterdi.

Eylül ayı satışlarında lokomotif klasik acenteler oldu

Daha önceki aylarda satışların lokomotifi online acenteler olurken, bu sefer başat faktör klasik acenteler oldu. Klasik acenteler aracılığıyla yapılan paket tur satışları yüzde 10 artarken, online satışlardaki artış oranı yüzde 6,5’te kaldı. Ortalama satış fiyatları ise klasik acentelerde 919 euro, online acentelerde ise 730 euro oldu.

Antalya yüzde 15.7 büyüdü, İzmir ilk 10’a girdi

En çok satış yapılan ilk 10 destinasyon arasında en büyük artışı yüzde 31.4 ile İzmir yakaladı. İzmir, Almanya’da ilk defa en çok satış yapılan ilk 10 arasına girdi. Eylül ayında, Antalya’ya dönük paket tur satışları ise yüzde 15,7 oranında büyüdü. Türkiye satışlarında online acenteler yüzde 12.4, klasik acenteler ise yüzde 20,7 artış kaydetti.

Eylül ayında Almanya ciddi bir büyüme gösteren bir diğer destinasyon ise Mısır oldu. Bu ayda Hurghada satışları yüzde 14,8 oranında artarken, artış oranı klasik acentelerde yüzde 12, online acentelerde ise yüzde 16,7 olarak kayıtlara geçti.

Fiyatları düşüren İspanya toparlanıyor

Fiyatların yüksek olmasından dolayı Almanya’da uzun süredir kan kaybeden İspanya’nın Kanarya Adaları ise, fiyatları gözden geçirdikten sonra eylül ayında büyüme trendine girdi. Bu ayda Fuerteventura satışları yüzde 3.7, Güney Tenerife satışları yüzde 0.8 ve Lanzarote satışları 5.7 artış gösterdi. İspanya’da sadece Palma (yüzde 3,4) ve Las Palmas (yüzde 9,4) düşüş gösterdi. Eylül ayında İspanya satışlarında online satışların gerilediği, klasik acente satışlarının ise arttığı görüldü.

Yunanistan da çift haneli büyüdü

almanya1

Eylül ayında Almanya’da Yunanistan da çift haneli büyüme kaydetti. Bu ayda Heraklion satışları yüzde 13.1 ve Rodos satışları yüzde 18.3 oranında arttı.

Haber hakkında hisseleriniz hangi emoji?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid