Eylül 23, 2023

| K7 Medya | Haber Merkezi |

| Son Dakika | Haber | Gazete | TV | Radyo | Sosyal Medya platformu, Dünya ve Türkiye gündemi, Antalya haberleri, yerel, en son dakika haberler.

Akdeniz’deki işverenlerin işe alım beklentileri geçen yıla kıyasla yükseldi

5 min read
Bölgede işe alım planları, önceki çeyreğe göre kayda değer bir değişim göstermezken bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 puan oranında artış kaydediyor.

Bölgede işe alım planları, önceki çeyreğe göre kayda değer bir değişim göstermezken bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 puan oranında artış kaydediyor. 

Ekonomi

ManpowerGroup 2020 ilk çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göreAkdeniz Bölgesi’ndeki işverenler 2020’nin ilk çeyreği için mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%5’lik görünümle ihtiyatlı işe alım planlarını bildiriyor. Bölgede işe alım planları, önceki çeyreğe göre kayda değer bir değişim göstermezken bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 puan oranında artış kaydediyor. 
 
ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre Akdeniz Bölgesi’ndeki işverenler 2020’nin ilk çeyreği için mevsimsel verilerden arındırılmış olarak +%5’lik görünümle ihtiyatlı işe alım planlarını bildiriyor. Bölgede işe alım planları, önceki çeyreğe göre kayda değer bir değişim göstermezken bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 4 puanlık bir artış kaydediyor. Akdeniz Bölgesi’ndeki ihtiyatlı istihdam piyasasının önümüzdeki üç ay boyunca sürmesi bekleniyor.
 
En güçlü istihdam görünümü Ege’de: +%16


Beş bölgenin tamamında işverenler, önümüzdeki çeyrek boyunca personel sayısının artmasını bekliyor. Ege Bölgesi’nin 2020 yılının ilk çeyreğinde en güçlü istihdam piyasasına ev sahipliği yapacağı tahmin ediliyor. İç Anadolu’nun yanı sıra Marmara bölgesi de +%10 Görünümle orta düzeyde işe alım beklentisi sergilerken, Akdeniz +%5, Karadeniz ise +%1 Görünüm ile ihtiyatlı işe alım beklentisi bildiren bölgeler arasında. 

 MVA İstihdam Görünümü (%)
EGE+16
İÇ ANADOLU+10
MARMARA+10
AKDENİZ+5
KARADENİZ+1

Geçtiğimiz çeyreğe kıyasla beş bölgenin ikisinde –Ege ve İç Anadolu- işe alım planlarında 6’şar puanlık artış bildiriyor. Marmara bölgesi işverenleri yüzde 2’lik artış bildirirken Karadeniz ve Akdeniz’deki Görünümlerde kayda değer bir değişim gözlenmiyor.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında işe alım beklentileri beş bölgenin dördünde yükseliş gösteriyor. Ege’de yüzde 12 puanlık bir yükseliş gözlenirken, Marmara’da da yüzde 8 puanlık artış dikkat çekiyor. İşe alım beklentileri sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 4 puan ile İç Anadolu ve Akdeniz’de güçlenmiş görünüyor. Karadeniz’de ise İstihdam Görünümünde yüzde 3 azalma bulunuyor.

Türk işverenler 2020 yılından umutlu 


ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türk işverenlerin 2020 ilk çeyreğine yönelik olarak umutlu işe alım beklentilerine sahip olduğunu ortaya koydu. 1.001 Türk işverenin görüşlerine dayanan verilere göre Türk işverenlerin %18’i 2020’nin ilk üç ayında istihdam artışı beklerken %13’ü azalma öngörüyor ve %67’si de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Mevsimsel verilerden arındırılmış olarak İstihdam Görünümü ise +%10’u gösteriyor. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4 puan artan işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9 puan daha güçlü.

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza

Narlı, Türkiye’nin 2020 ilk çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “2020’nin ilk üç ayı için istihdam görünümünün +%10 olduğu görülüyor. Araştırmaya dahil olan beş bölgenin tümünde ve 11 sektörün 10’unda istihdam artışı beklentisinin belirtilmesi işverenler için daha olumlu bir istihdam ortamına işaret ediyor. Bu eğilimde başta enflasyon oranı olmak üzere birçok makroekonomik göstergede yaşanan iyileşme sinyalleri etkili olmuş olabilir. İlaç sektörünün %29 mevsimsel verilerden arındırılmış istihdam görünümüne sahip olması ve bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 20 puan artış göstermesi önümüzdeki döneme dair çarpıcı bir veri.”

En yüksek istihdam artışı beklentisi İlaç sektöründe


İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektör İlaç sektörü olurken, Üretim, Madencilik ve Ulaştırma, Depolama ve İletişim sektörleri İlaç sektörünü takip etti. Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık ile Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörlerinde işverenler orta düzeyde iyileşme öngörürken, İnşaat sektörü işverenleri işe alım beklentilerinde belirsiz bir görünüm verdiler.


 MVA[1] İstihdam Görünümü (%)
İLAÇ+29
ÜRETİM+14
MADENCİLİK+13
ULAŞTIRMA, DEPOLAMA VE İLETİŞİM+12
TARIM, ORMANCILIK, AVCILIK VE BALIKÇILIK+11
FİNANS, SİGORTA, GAYRİMENKUL VE KURUMSAL HİZMETLER+11
RESTORAN VE OTELCİLİK+8
TOPTAN VE PERAKENDE TİCARET+8
ELEKTRİK, GAZ VE SU HİZMETLERİ+7
KAMU VE SOSYAL HİZMETLER+7
İNŞAAT-1

2019’un dördüncü çeyreğine kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün yedisinde yükseliş gösteriyor. Madencilik ve Ulaştırma, Depolama ve İletişim sektörleri sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 10 puanlık yükseliş bildiriyor. Toptan ve Perakende Ticaret ile Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörleri ise sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 6 puan yükseliş öngörülerini paylaşıyorlar. Bununla birlikte İnşaat sektörü işverenleri yüzde 3 puanlık bir düşüş bekliyor.

Önceki yılın aynı dönemine kıyasla 11 sektörün 10’unda işe alım beklentilerinde yükseliş gözleniyor. İlaç sektörü işverenleri yüzde 30 puanlık bir yükseliş öngörürken, Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık sektörü işverenleri yüzde 20 puanlık bir artış beklentisini iletiyorlar. Yüzde 17 ve yüzde 14 puanlık artışın beklendiği Ulaştırma, Depolama ve İletişim sektörü ile Toptan ve Perakende Satış sektörünün yanı sıra Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü de yüzde 10 puanlık artışla öne çıkıyor. Kamu ve Sosyal Hizmetler sektöründeki işverenlerse bir yıl öncekine kıyasla işe alım planlarında bir değişiklik bildirmiyor.

K7 Medya

Haber hakkında hisseleriniz hangi emoji?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Eylül Global Group | Newsphere by AF themes.