Eylül 22, 2023

| K7 Medya | Haber Merkezi |

| Son Dakika | Haber | Gazete | TV | Radyo | Sosyal Medya platformu, Dünya ve Türkiye gündemi, Antalya haberleri, yerel, en son dakika haberler.

Antalyalı sanatseverler Mart ayında sanata doyacak

3 min read
Mart ayında zengin bir program ile sezona devam eden Antalya Devlet Opera ve Balesi, opera, bale, müzikal, çocuk oyunu ve konser olmak üzere toplam 13 temsil ile izleyici karşısına çıkacak.

Mart ayında zengin bir program ile sezona devam eden Antalya Devlet Opera ve Balesi, opera, bale, müzikal, çocuk oyunu ve konser olmak üzere toplam 13 temsil ile izleyici karşısına çıkacak.

Kültür ve Sanat

KOMİK OPERA “SEVİL BERBERİ”

Şubat ayı sonunda prömiyeri gerçekleştirilen ve biletleri kısa sürede tükenen Rossini’nin iki perdelik komik operası “Sevil Berberi”, Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından 03 Mart Salı saat: 20.00’de tekrar sahnelenecek. Büyüleyici ezgileri, ince ve eğlendirici müziği ile İtalyan komik operasının şaheserlerinden biri olarak gösterilen “Sevil Berberi” operasını Haldun Özörten sahneye koyuyor. Orkestra şefliğini sezon boyunca dönüşümlü olarak Murat Cem Orhan, Hakan Kalkan ve Ömer Yöndem’in üstleneceği eserde dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, ışık tasarımı Mustafa Eski ve koreografi Melda Özkan imzasını taşırken Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından çalıştırılıyor.

MİNİK SANATSEVERLER İÇİN “FONİKLER KÖYÜ” VE “ŞEKERONYA”

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Şubat ayında prömiyerini gerçekleştirdiği “Fonikler Köyü” senfonik masalını minik sanatseverler ile Mart ayında son kez buluşturacak. Çocukları keyifli bir yolculuğa çıkaracak olan eser 5 Mart Perşembe ve 6 Mart Cuma saat: 10.00 ve 11.15’te gerçekleştirilecek. Sevgi, saygı, nezaket ve empati kavramları çerçevesinde çocuklara, senfonik orkestra ve klasik müziğin tanıtılması ve sevdirilmesi amaçlanan eserde Antalya DOB orkestrası ile birlikte çocuklar orkestra şefi Tolga Taviş’in “Fonikler Köyü”ne yolculuğa çıkacak.

Antalya DOB, 24 Mart Salı saat: 11.00 ve 14.00’te “Şekeronya” çocuk oyununu sahneleyecek. Zeynep Ergüven’in yazdığı eserin müzikleri Murat Cem Orhan’a ait. Ülkesinden kaçan Şekeronya’nın haylaz çocuğu Fırıldak’ın eve dönüş hikayesinin anlatıldığı eseri Fatih Şanal sahneye koydu.

“HALİTA” İLE DOĞU’DAN BATI’YA YOLCULUK

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 7 Mart Cumartesi saat: 20.00’de “Halita” konseri ile Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde Antalyalı sanatseverleri Doğu’dan Batı’ya bir yolculuğa çıkaracak. Klasik Batı Müziği enstrümanları ile Klasik Türk Musikisi sazları ile gerçekleştirilecek konserde her türlü müziğin her enstrümanla ahenk içinde çalınabileceği ve müziğin evrenselliği bir kez daha gözler önüne seriliyor.

SEZONUN İLK BALE PRÖMİYERİ “KAMELYALI KADIN”

Antalya Devlet Opera ve Balesi 14 Mart Cumartesi saat: 20.00’de “Kamelyalı Kadın” balesinin prömiyerini gerçekleştirecek. Fransız yazar Alexandre Dumas (Oğul) tarafından 1848 yılında, henüz 24 yaşında yazdığı aynı adı taşıyan ilk romanından baleye uyarlanan “Kamelyalı Kadın”, Dumas’nın gerçek hayattaki sevgilisi Marie Duplessis’ten esinlendiği verem hastası Marguerite Gautier ile prestijli bir ailenin avukat oğlu Armand Duval’ın tutkulu ve dramatik aşkını anlatmaktadır. Koreografisi Volkan Ersoy ve Armağan Davran’a ait olan balenin müzikleri, Giuseppe Verdi’nin bilinen eserlerinin yanı sıra Türkiye’de daha önce hiç icra edilmemiş eserlerinden de seçilerek Tolga Taviş tarafından düzenlenirken, ünlü balet Tan Sağtürk’te eserde Alexandre Dumas (Oğul) rolüne hayat verecek.

“MEMLEKETİM” İLE ANADOLU’YA YOLCULUK

Deniz Yıldız’ın türkü düzenlemelerini yaptığı ve Fatih Şanal’ın sahneye koyduğu “Memleketim” müzikali 19 Mart Perşembe saat: 20.00’de izleyici karşısında olacak. Aralık ayında dünya prömiyeri gerçekleştirilen eserde tarih içinden süzülerek gelmiş zengin bir geleneğin ürünü olan ve klasik batı müziği orkestrasına uygun çok sesli düzenlenen türkülerimiz konu alınırken, solistlere Antalya DOB bale sanatçıları folklorik dansları ile eşlik edecek.

K7 Medya

Haber hakkında hisseleriniz hangi emoji?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Eylül Global Group | Newsphere by AF themes.