Eylül 22, 2023

| K7 Medya | Haber Merkezi |

| Son Dakika | Haber | Gazete | TV | Radyo | Sosyal Medya platformu, Dünya ve Türkiye gündemi, Antalya haberleri, yerel, en son dakika haberler.

Saç neden uzamaz? Cevabını öğrenince çok şaşıracaksınız

4 min read
"Saç neden uzamaz?" sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

“Saç neden uzamaz?” sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Saçların nasıl uzayacağı ve saçların uzaması için ne yapılması gerektiği öğrenilmek isteniyor. Saçların uzamama nedenlerini ve yapılması gerekenleri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Saçların uzamama nedenleri araştırılırken bunun çözümü içinde vatandaşlar arayış içerisinde…

SAÇ NEDEN UZAMAZ?

Saçların uzamaması için birçok neden vardır. Vitamin eksikliği, alkol ve sigara, genetik yapı, uykusuzluk, beslenme ve dahası… İlk olarak bu nedenlerin sizde var olup olmadığına göz atmalı ve o noktayı düzeltmelisiniz.

Örneğin; vitamin ve minerallerin saç sağlığı konusunda önemli rol oynadığını varsayarsak öncelikle bu sorunu halletmelisiniz. İlk işiniz dahiliyeden randevu alarak bir vitamin testi yaptırmak olmalı, sadece saçlarınız değil genel sağlığınızı da düşünmek adına atlanmaması gereken bir sebeptir. Daha sonra doktorunuzun vereceği takviye vitaminlerle önünüzde hiçbir sıkıntı kalmadan saç uzatma yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

YAĞ TERAPİLERİ

ZEYTİNTAĞI

İçerisinde bulundurduğu antioksidan ve E vitaminiyle saç derinizi nemlendirir ve yıpranmış bölgelere bakım yapar.

TARİFİ

Ilık zeytinyağını saç diplerinize sürün.
Birkaç dakika masaj yaparak yedirin.
Daha sonrasında sıcak bir havlu ya da streç film ile sarın.
En az 30 dakika isteğe bağlı gece boyu bekletebilirsiniz.
En son aşama olarak şampuan ve bakım kremi ile saçlarınızı yıkayın.

Bu işlemi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ile yapılan yağ maskelerinden bir diğeri ise bal ile karıştırılandır.

Çeyrek bardak zeytintağı ve yarım bardak balı karıştırıyorsunuz daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı ısıtarak saçınıza yediriyorsunuz. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu tarifi de haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

ARGAN YAĞI

Saç denince neredeyse akla gelen ilk şey olan argan yağının öncelikle bilmeyenler için kısaca yararlarından bahsedelim. Saç dökülmesini engelleyerek yeni saçların çıkmasını sağlar ve içerisindeki E vitamini sayesinde saça bakım yaparak yeniler. Argan yağının tarifine gelecek olursak, yatmadan önce az miktarda (birkaç damla) ılık argan yağını saç diplerinizi dairesel hareketlerle yedirerek uygulayın ve bu şekilde uyuduktan sonra sabah saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi de haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

HİNT YAĞI

Hint yağı terapisini uygulamanın en iyi yolu başka bir yağ ile karıştırmaktır. Böylelikle besleyici içeriği artacaktır. Daha sonra bu karışımı saç diplerinizi sürerek 30-45 dakika bekleyin. Daha fazla etki almak isterseniz biberiye yağından 4 damla ve bir yemek kaşığı hint yağını karıştırabilirsiniz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Bu yöntem için margarin kıvamındaki hindistan cevizi yağını almanız gerekiyor. Daha sonra ılık haldeki bu yağı haftada 2-3 defa saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

Yağlar dışındaki saç uzatma yöntemlerine de örnek verecek olursak;

YUMURTA MASKESİ

Saçları uzatmak için en temel kriter protein alımını artırmaktır. Bunun için de yumurta iyi bir seçenektir. Yumurta maskesi için yumurtayı biraz çırpıp içerisine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırarak saç diplerinize uyguladıktan sonra 20 dakika bekleterek şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

PATATES MASKESİ

Bu saç uzatma maskesi alışılmışın dışında olarak patates ile yapılıyor. İhtiyacınız olanlar 3-4 adet patates, su ve tülbent.

Patatesleri ince dilimler halinde kestikten sonra blendırdan geçirin.
Kıvamı fazla katı olduysa biraz su ile inceltebilirsiniz.
Püre kıvamını aldıktan sonra tülbent yardımıyla patateslerin suyunu süzün.
Bu karışımı saç diplerinize yedirerek sürün ve 20-25 dakika bekletin.

İsterseniz boneyle saçlarınızı sarıp daha sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bu maske haftada 1-2 defa uygulanabilir. Kısa süre içerisinde saçlarınızın uzadığını görebilirsiniz.

DİKKAT! Alerjik bir reaksiyon almamak için doktorunuza danışmadan patates maskesini yapmamanız tavsiye edilir.

Tüm bunlardan önce saç uzatmak isteyenler için öncelikle bildiğiniz üzere kırıkları aldırmak, saç diplerine masaj yapmak ve ısı kullanımını azaltmak (maşa, fön vs.) gibi önemli faktörler de vardır. İlk olarak saç sağlığınız için bunları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Haber hakkında hisseleriniz hangi emoji?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Eylül Global Group | Newsphere by AF themes.