Eylül 22, 2023

| K7 Medya | Haber Merkezi |

| Son Dakika | Haber | Gazete | TV | Radyo | Sosyal Medya platformu, Dünya ve Türkiye gündemi, Antalya haberleri, yerel, en son dakika haberler.

Yaşar Tabur’dan ilk kişisel sergi

3 min read
Yaşar Tabur’un düzenlemiş olduğu ‘Doğadan İnsana Konyaaltı’ temalı kişisel fotoğraf sergisi Dokuma Park’taki Modern Sanatlar Galerisi'nde açıldı.

Yaşar Tabur’un düzenlemiş olduğu ‘Doğadan İnsana Konyaaltı’ temalı kişisel fotoğraf sergisi Dokuma Park’taki Modern Sanatlar Galerisi’nde açıldı.

Fikret Eray KÜMBETLİOĞLU

“Fotoğrafa olan merakım çocukluktan geliyor”

Doğa fotoğrafçılığına yeni başladığını hatırlatan ANTİMDER Kurucu Başkanı Yaşar Tabur, fotoğrafa olan ilgisini çocukluğunda fark ettiğine dikkat çekerek süreci anlattı.

“ASMEK kursu ile başladım”

Tabur, “Çocukluğumda fark etmiştim fotoğrafa olan ilgimi. Analog (filmli) makinelerim oldu zaman zaman. Buna rağmen ayıracak pek zamanım olmadı uzun yıllar tutkum olan fotoğrafa. Büyükşehir Belediyesinin ASMEK programına rastladım, fotoğrafçılık kursuna kaydımı yaptırıp ilk dersten itibaren öncelikle makinemi etraflıca tanıma fırsatı buldum. Fotoğraf çekmenin temel eğitimini doksan saatlik kurs süresince edinmiş olduk. Artık manuel ayarlarla fotoğraflar çekebiliyordum. Tutkunu olduğum doğada daha fazla vakit geçirip güzel manzara fotoğrafı çekebileceğim bölgeleri tercih eder olmuştum. Yarışmalarda gördüğüm iddialı doğa fotoğraflarını çekmek istiyordum ama daha fazla bilgiye ihtiyacım olduğunun farkındaydım. Yeni kurs dönemi başlamadan tekrar kuruma uğrayıp fotoğraf ve görsel düzenleme kursunun programa eklenmiş olduğunu gördüm. Üç yüz elli saati bulan etkili fotoğrafçılık ve fotoğraf işleme kurs programına başlamış olduk. Derste öğrenmiş olduğumuz teknikleri evde ve doğada bıkmadan usanmadan tekrarlıyor, sonuçları ilk derste hocamın değerlendirmesine sunuyordum” dedi.

Tütüncü’ye teşekkür

Bu süreçte pandeminn patlak verdiğini hatırlatan Yaşar Tabur, “Tutkunu olduğum kros motor turunda düşüp sol ayağımı kırdım. Bu yüzden salgının tedirginliği ile bir haftam hastanede geçti. Bu arada tedbiren kursumuz tatil edildi. Kısa bir süre sonra tekrar açılan kursumuza, alçılı ayağıma rağmen bastonlarım yardımı ile devam ettim. Öyle ki, arazi çalışmalarını dahi aksatmadan tamamladım. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi emekli öğretim üyesi Doç. Dr. Ozan Gönülal hocamız eşliğinde eğitimlerimizi aldık. Kurumun da öncülüğü ile ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ temalı sergi organize ettik. Kursu tamamlayıp Milli Eğitim tasdikli sertifikalarımızı aldık. Deklanşöre daha emin basabiliyordum artık. Sosyal medyamda paylaştığım fotoğraflarıma ilgi giderek artıyordu. İlk seçilmiş olduğu dönemde Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak birlikte görev yapmış olduğumuz Hakan Tütüncü Başkanım sergi açmanın zamanı gelmiş olduğunu, fotoğraflarımın sergiyi hak ettiğini söylüyordu. Kepez’i kültürün ve sanatın merkezi haline getiren değerli başkanımın destekleri ile sergimizi sunuma hazır hale getirmiş bulunuyoruz. Doğa fotoğrafçılığı, doğa ve fotoğraf tutkusunun harmanlandığı muhteşem bir seçenek. Desteklenip teşvik edilmesi, aynı zamanda doğa sevgisini ve korunmasını yaygınlaştıracaktır. Özellikle geleceğimizin teminatı olan gençlerimize doğa fotoğrafçılığını tavsiye ederim. Sergimizde 50 cm’e 70 cm ebadında 57 adet ve 150 cm’ 190 cm abadında bir eserimiz mevcut. ’4 Mevsim Antalya’  temalı yarışmada ikincilik ödülüne layık görülmüş bir eserimiz. ‘Dört Mevsim Konyaaltı’ temalı yarışmada sergilenmeye layık görülmüş bir eserimiz ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sergilenmeye değer görülmüş iki eserimiz bulunmaktadır. Sergimiz 30 gün ziyarete açık kalacaktır. Pazartesi hariç her gün saat 09.30 ve 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir. Tüm Antalya halkını sergimize davet ediyoruz” dedi.

Serginin açılışına AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, AK Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar, Meclis Üyesi Ruhi Beşiktaş, teşkilat yöneticileri, SET Grubu Başkanı Ahmet Alper Alveroğlu, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler’de Onursal Üye Gaye Doğanoğlu, Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Doç. Dr. Ozan Gönülal ve çok sayıda sanat sever katıldı.

K7 MEDYA

Haber hakkında hisseleriniz hangi emoji?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Eylül Global Group | Newsphere by AF themes.